הרשמה לבחינה והגשת בקשה לתנאים מותאמים

מתי מתקיימת בחינה בתנאים מותאמים?

בחינה בתנאים מותאמים מתקיימת במועדים האלה.

איך נרשמים לבחינה בתנאים מותאמים? באתר אפשר להירשם רק לבחינה רגילה!

יש להירשם לבחינה רגילה באחד מן המועדים שבהם מתקיימת בחינה בתנאים מותאמים, ולשלוח במעטפה אחת - יחד עם חומר ההרשמה - עותקים של כל המסמכים הדרושים להגשת בקשה לבחינה בתנאים מותאמים. הנרשמים באינטרנט ישלחו את המסמכים מיד לאחר ההרשמה. אנו ממליצים לשלוח את החומר בדואר רשום. שמרו אצלכם את העותקים המקוריים מכל המסמכים.

לאן לשלוח את הבקשה והמסמכים הנדרשים?

את הבקשה בצירוף המסמכים יש לשלוח לכתובת:

 

המרכז הארצי לבחינות והערכה

ת"ד 26015

ירושלים 9126001

עד מתי אפשר לשלוח את הבקשה והמסמכים?

הבקשה לתנאים מותאמים וכל החומר הנלווה אליה צריכים להתקבל במרכז הארצי לבחינות עד יום סיום ההרשמה למועד שנרשמתם אליו. לצערנו, לא נוכל לדון במסמכים שיתקבלו לאחר סיום ההרשמה. תהליך הטיפול בבקשות (קריאת הבקשות, הדיון בהן, קבלת ההחלטות וההיערכות לקראת הבחינות בתנאים מותאמים) הוא ארוך ומורכב, ואינו מאפשר להגמיש את לוח הזמנים.

לכן מומלץ מאוד לסיים את איסוף המסמכים הנדרשים ולשלוח את החומר מוקדם ככל האפשר (כשלושה חודשים לפני הבחינה) ולא לחכות לרגע האחרון.

אפשר לשלוח מסמכים בפקס?

לא. לצערנו, לא נוכל לקבל לדיון חומר שנשלח בפקס.

למה אי-אפשר לדון בבקשה שלי לתנאים מותאמים לפני שאירשם לבחינה?

דיון בבקשה הוא תהליך מורכב ששותפים בו אנשי מקצוע מכמה תחומים רלוונטיים (פסיכולוגיה, נוירופסיכולוגיה, לקויות למידה וכדומה). שירות זה ניתן ללא תשלום לנרשמים לבחינה, אך מכיוון שהתהליך ארוך ויקר אנו יכולים להציעו רק כאשר ההרשמה לבחינה מובטחת.

 

הכנת הבקשה והמסמכים הנדרשים

מה עליי לשלוח בפנייה לבקשת תנאים מותאמים בבחינה הפסיכומטרית?

הדבר תלוי במגבלה המפריעה לכם להיבחן בתנאים רגילים:

האבחון האחרון שלי כבר אינו בתוקף. האם יש מכוני אבחון מסוימים שהמרכז הארצי לבחינות עובד אִתם או מעדיף אותם?

לא. אנו מקבלים אבחונים מכל איש מקצוע מוסמך. איננו דורשים אבחון מגוף מסוים, ואיננו ממליצים על גוף (או מאבחן) מסוים.

רצוי לברר מראש מה סוג האבחון הרלוונטי לתחום הקושי שלכם, ולוודא כי אתם פונים לאיש מקצוע בעל מומחיות מתאימה.
רצוי לתת למאבחן מראש את טופס השאלון למאבחן. הטופס כולל הנחיות ופירוט של הנתונים שיש לאסוף ולתעד במהלך האבחון.

האם חובה לעשות את אבחון מת"ל?

לא, אין חובה לעשות את האבחון במערכת מת"ל. היחידה לתנאים מותאמים מקבלת אבחונים של כל איש מקצוע המוסמך לעשות אותם, בתנאי שהם כוללים את הנתונים הדרושים, המפורטים בשאלון למאבחן.

האם מבחן ממוחשב, כמו "טובה" (TOVA), מספיק לצורך בקשת תנאים על רקע הפרעת קשב וריכוז?

לא. לצורך קביעת קיומה של הפרעת קשב וריכוז דרוש אבחון מלא של תחום הקשב והריכוז שנעשה בשלוש השנים האחרונות, כפי שמוסבר במסמך ההנחיות לתיעוד הפרעת קשב וריכוז. מבחן דוגמת "טובה" אינו יכול להחליף אבחון מלא, אלא הוא שיקול אחד ממכלול השיקולים שלפיהם נקבעת האבחנה.

האם צריך לשלוח לכם את דף ההתאמות שקיבלתי בבחינות הבגרות?

אם הבקשה היא להתאמות במטלת הכתיבה, יש לשלוח את דף ההתאמות של בחינות הבגרות. אם הבקשה היא להתאמות אחרות, אין צורך לשלוח את הדף.

המאבחן לא מילא את השאלון למאבחן וטען שהוא אינו נחוץ. האם עליי להתעקש שימלא אותו?

לא. אם דוח האבחון המפורט כולל את הנתונים המבוקשים בכל סעיפי השאלון למאבחן, אין צורך במילוי שאלון זה. רק המאבחן יכול לקבוע אם עליו למלא את השאלון או לא.

מכל מקום, חשוב לזכור שרק איש המקצוע המאבחן יכול למלא את השאלון למאבחן.

לא הצלחתי לאתר את המאבחנת שאבחנה אותי, כדי שתמלא את השאלון למאבחן. מה עליי לעשות?

אם לא הצלחתם לאתר את המאבחן שאבחן אתכם, תוכלו לשלוח אלינו את הבקשה והמסמכים גם ללא השאלון. הצוות המקצועי ידון בפנייתכם על סמך החומר שתשלחו. עם זה, במקרה כזה ייתכן שיהיה צורך בהשלמת חומר בתשלום נוסף.

הרופא שלי אינו מוכן למלא את שאלון חוות הדעת. מה עליי לעשות?

אם הרופא אינו מוכן למלא את השאלון, בקשו ממנו שיכתוב מסמך בחתימתו ויענה בו על כל השאלות המופיעות בשאלון זה.
עליכם לצרף למסמך את מספר הטלפון ושעות הקבלה של הרופא.

אני יכול לבוא לדבר אתכם על הבעיה שלי?

קביעה מקצועית והוגנת של התנאים המותאמים בבחינה חייבת להתבסס בעיקרה על עובדות המשקפות את התפקוד לאורך השנים במגוון תחומים הקשורים ללקות הלמידה. שיחה אישית עם אדם, מקיפה ככל שתהיה, אינה יכולה להחליף נתונים שנאספו באופן מקצועי ועקבי. לכן איננו מקיימים פגישות אישיות. עם זה, כיוון שנקודת המבט האישית שלכם חשובה לנו, אנחנו מבקשים שתענו בתשומת לב על השאלון לפונה. תשובות מפורטות בשאלון זה יסייעו לנו לקבל תמונה מקיפה על תפקודכם ועל קשייכם.

אם חשוב לכם להדגיש או להבהיר נתונים מסוימים שלא במסגרת השאלון לפונה, אתם מוזמנים להוסיף לפנייתכם גם מכתב אישי.

בעבר אושרו לי תנאים מותאמים בבחינה הפסיכומטרית. אני רוצה לגשת לבחינה אחרת של המרכז הארצי לבחינות. מה עליי לעשות?

למה צריך אבחון עדכני? הבעיות והקשיים שלי לא השתנו. מה זה משנה אם חלפו קצת יותר מחמש שנים מהאבחון הקודם, או שהייתי קצת למטה מגיל 16?

אנו רוצים להתאים לכל נבחן את התנאים שהוא זקוק להם היום, בהרשמה לבחינה. התפקוד בתחומים שונים, כגון קריאה וכתיבה, עשוי להשתנות במהלך השנים בעקבות תרגול, הוראה מתקנת ושיפור מיומנויות. לכן במקרים רבים אין ביכולתנו להגיע להחלטה בדבר התנאים הדרושים לנבחן ללא תיאור עדכני של התפקוד בתחומים הרלוונטיים. אופי הקשיים הנובעים מהפרעת קשב וריכוז וביטוים משתנים גם הם עם השנים, וגם בשל כך נחוצה הערכה עדכנית כדי לקבוע את התנאים הדרושים.
עם זה, אנו דנים גם בפניות המלוות במסמכים חלקיים או לא מעודכנים, ואיננו דוחים אותן על הסף בגלל אי-עמידה בדרישות. בעבור כל בקשה אנו מקבלים את ההחלטה המקצועית הטובה ביותר על סמך הנתונים שבידינו.

אין לי מסמכים מהעבר. בגלל זה לא אקבל התאמות?

חשוב מאוד שתעשו מאמץ לאתר מסמכים המתעדים את תפקודכם הלימודי וקשייכם מתקופת בית הספר היסודי ואילך: דוחות אבחון ותעודות בית ספר או כל מסמך אחר מגיל צעיר המעיד על הקשיים ומתאר אותם, כגון מכתבי מורים, סיכומי פגישות של הורים וצוות מטפל, מבחנים ומחברות לימוד.

במסמכים אלה יש, בדרך כלל, מידע חשוב השופך אור על אופי הקשיים שלכם ועל מקורם. לצערנו, כאשר אין לנו די מידע על התפקוד בתקופת בית הספר היסודי, לעתים אין באפשרותנו לקבוע בוודאות שקשייכם אכן נובעים מלקות למידה או מהפרעת קשב, ובמצב כזה אי-אפשר לאשר תנאים מותאמים בבחינה.

 

מעקב אחר הטיפול בפנייה

האם כבר קיבלתם את המסמכים? כיצד אוכל לברר את מצב הטיפול בבקשה שלי?

פרטים על מצב ההרשמה, על מקום הבחינה ועל מצב הטיפול בבקשה לתנאים מותאמים תמצאו באזור האישי באתר המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.

אושרו לי תנאים מותאמים בבחינה. מדוע הזימון לבחינה (תאריך הבחינה) לא נשלח אליי יחד עם אישור התנאים? מתי אקבל את הזימון?

השיבוצים לתאריכי הבחינה ולמקומות שהיא תתקיים בהם נקבעים רק אחרי תום הדיונים בכל הבקשות לתנאים מותאמים וקבלת ההחלטות על תנאים מותאמים לכל הנבחנים במועד זה. לכן הזימון לבחינה בתנאים מותאמים עשוי להישלח מאוחר יותר מהזימונים האחרים, עד כחמישה שבועות לאחר סיום ההרשמה לבחינה.

 

תוספת חומר

כבר שלחתי בקשה לתנאים מותאמים ואני רוצה לשלוח מסמכים נוספים. מה עליי לעשות?

אפשר לשלוח מסמכים נוספים עד יום סיום ההרשמה לבחינה. שימו לב, הוספת חומר לאחר הגשה ראשונה של חומר כרוכה בתשלום.

איך משלמים עבור הוספת חומר?

באתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.

מדוע עליי לשלם עבור הוספת חומר?

הדיון הראשון במסמכים נעשה ללא תשלום. כאשר נבחן שולח מסמכים נוספים - ואפילו רק אחד - מתקיים דיון מחודש בבקשתו. בדיון מחודש אי-אפשר לעיין רק במסמך הנוסף, אלא יש לחזור ולעיין בכל המסמכים שבתיק כדי לגבש מחדש חוות דעת כוללת. התשלום הוא עבור דיון כולל נוסף בבקשה.

מדוע אי-אפשר לשלוח מסמך נוסף, רק מסמך אחד, אחרי יום סיום ההרשמה?

כאשר נבחן שולח מסמכים נוספים - ואפילו רק אחד - מתקיים דיון מחודש בבקשתו כולה. לצערנו, אין אפשרות לערוך דיון כזה לאחר סיום ההרשמה, שכן תהליך הטיפול בבקשות ארוך ומורכב, ואינו מאפשר הגמשה של לוח הזמנים.

 

ערעורים

לא קיבלתי תנאים מותאמים ואני רוצה לערער על כך. אפשר לעשות זאת? כיצד?

אם ברשותכם מסמכים שלא צורפו לבקשה הראשונה, כגון דוחות אבחון משנים קודמות, דוח אבחון עדכני, תעודות בית ספר וכדומה, תוכלו לשלוח אותם ולבקש דיון חוזר בעניינכם תוך התחשבות במסמכים שהוספתם.
גם אם אין בידיכם מסמכים חדשים, באפשרותכם לצרף מכתב ערעור מנומק עם בקשה לדיון חוזר בעניינכם.
עם זה, כדאי להביא בחשבון שההחלטה על מתן תנאים מותאמים מתקבלת לאחר דיון מעמיק שמעורבים בו כמה אנשי מקצוע, בהתאם לקווים מנחים מקצועיים ברורים. יתרה מזו, כאשר יש ספק בדבר התנאים המתאימים לנבחן, מתקיים דיון נוסף בעניינו בפורום רחב. לכן, הסבירות שההחלטה תשתנה ללא מידע נוסף, נמוכה. מומלץ אפוא לערער על ההחלטה רק אם בידיכם מסמכים שלא הוגשו עם הבקשה הראשונה והם מוסיפים מידע חדש על המידע שכבר נמצא בידינו.

איך משלמים עבור ערעור?

באתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.

מדוע צריך לשלם עבור ערעור?

הגשת בקשה ראשונה לבחינה מותאמת אינה כרוכה בתשלום, ודמי ההרשמה הרגילים לבחינה מכסים את הטיפול בה. הגשת ערעור מחייבת דיון מחודש בבקשה, ולכן היא כרוכה בתשלום. כדי למנוע את הצורך בדיון נוסף חשוב מאוד לצרף לבקשה את כל המידע הנחוץ לקבלת החלטה בעניינכם.

אפשר לערער בטלפון?

כדי שנוכל להתייחס באופן מקצועי ומעמיק לפנייתכם, סיבת הערעור צריכה להיות מנומקת בכתב. לכן אין אפשרות לערער על ההחלטה בטלפון.

 

קריטריונים לקבלת תנאים מותאמים

מה השיקולים של היחידה לבחינות מותאמות לאישור תנאים מותאמים?

תנאים מותאמים נועדו למקרים שבהם מבחן בתנאים רגילים לא יאפשר מדידה מדויקת של היכולות שהמבחן נועד למדוד. כל דיון בבקשה לבחינה בתנאים מותאמים מתייחס לקשייו הספציפיים של הנבחן ולתנאים המותאמים הספציפיים שהוא זקוק להם כדי שיהיה אפשר למדוד את יכולותיו בצורה המדויקת ביותר. לדוגמה, אם הנבחן סובל מלקות ראייה, מטרת התנאים המותאמים תהיה לעקוף את קשיי הראייה ולהנגיש עבורו את המבחן על ידי שימוש בטופס בחינה ובתשובון מוגדלים או באמצעים אחרים.

חשוב להדגיש שתנאים מותאמים אינם בגדר פיצוי או העדפה מתקנת. התנאים המותאמים נועדו לעקוף, במידת האפשר, את המגבלה המונעת מהנבחן להביא את יכולותיו לידי ביטוי. לכן התנאים ניתנים רק כאשר המגבלה של הנבחן אינה פוגעת באחת היכולות שהמבחן נועד למדוד. לדוגמה, הבחינה הפסיכומטרית בודקת, בין היתר, יעילות של תהליכי חשיבה. לכן אין אפשרות לתת תוספת זמן בבחינה לפיצוי על אטיות כללית בעיבוד מידע.
פרטים נוספים תמצאו בדף המידע.

קיבלתי התאמות בבגרות, האם אקבל אותן גם אצלכם?

ייתכן, אך לא בהכרח. הבחינה הפסיכומטרית שונה מבחינות הבגרות בתכניה, בצורתה, במטרותיה, ואפילו בסוגי ההתאמות האפשריות. לכן ייתכנו הבדלים בין התנאים המאושרים בבחינות הבגרות ובין התנאים המותאמים בבחינה הפסיכומטרית.

לדוגמה, בחינות הבגרות בודקות בעיקר ידע, ולרוב, מהירות הפתרון אינה היבט מהותי בבדיקה זו. לכן תוספת זמן בדרך כלל אינה פוגעת בדיוק המדידה ואינה משנה את משמעות הציון בבחינה.
לעומת זאת, הבחינה הפסיכומטרית היא כלי לחיזוי ההצלחה בלימודים אקדמיים ולפיכך יש בה גם התייחסות להערכת כישורי חשיבה, ובכלל זה יעילות של תהליכי חשיבה. תוספת זמן עלולה אפוא לגרום לכך שנמדוד כישורים אחרים מהכישורים שאנחנו רוצים למדוד, ולכן היא ניתנת רק אם האטיות בתפקוד נובעת מלקות למידה ראשונית (בקריאה למשל) או מבעיה פיזית, ולא במקרים של אטיות כללית בחשיבה ובעיבוד מידע.

האם אקבל את ההתאמות שהמאבחן המליץ עליהן?

ייתכן, אך לא בהכרח. דוח האבחון אמנם מספק מידע חיוני עליכם הנחוץ לקביעת ההתאמות, אולם כדי לקבל החלטה על התאמות בבחינה הפסיכומטרית, יש צורך במומחיות נוספת: יש לשלב בין המידע על אופי המגבלה שלכם ובין שיקולים פסיכומטריים ומידע ספציפי על הבחינה הפסיכומטרית (מהות הבחינה, מטרותיה, מטלותיה ועוד).

התאמת התנאים בבחינה הפסיכומטרית נעשית בהקפדה רבה ומתוך שאיפה להוגנות כלפיכם כמו גם כלפי כל ציבור הנבחנים. הציון בבחינה הוא ציון יחסי לציוני הנבחנים האחרים, ואנו עושים מאמץ לדייק ככל האפשר בהתאמת התנאים, מכיוון שהתאמה לא הולמת עלולה להפלות את הנבחן לרעה או לטובה יחסית לנבחנים האחרים.

 

פרטים על התנאים המותאמים

אֵילו תנאים מותאמים אפשר לקבל בבחינה הפסיכומטרית?

אושרה לי בחינה באמצעות מחשב. האם אוכל לקבל במקום זה תוספת זמן?

קביעת התנאים המותאמים נעשית על סמך שיקולים מקצועיים ופסיכומטריים, והמטרה העומדת לפני אנשי המקצוע היא לעקוף את הלקות, ככל האפשר, מבלי לפגוע באיכות המדידה ובהוגנות כלפי כלל הנבחנים. התנאים שנקבעו הם התנאים המתאימים לכם ביותר על סמך מכלול השיקולים. לכן אין אפשרות לשנות את התנאים לפי העדפות הנבחן.

אושרה לי בחינת מפע"ם. אפשר להתנסות בה?

בהחלט. מומלץ מאוד להתנסות בבחינה כחלק מתהליך ההכנה. תוכלו למצוא באתר מפע"ם להתנסות.

כמה זמן מוקצב לכל פרק במפע"ם?

הקצאת הזמן בבחינת מפע"ם נעשית לכל שאלה בנפרד. מי שמשתמש בכל הזמן המוקצב יזדקק לשעתיים ויותר לכל פרק. רוב הנבחנים משתמשים בפחות ממחצית הזמן המוקצב. חשוב לציין כי שלא כמו תוספת זמן רגילה, בבחינת מפע"ם אי-אפשר לחזור לשאלות שכבר נענו ולנצל את הזמן שנותר בהן.

 

שאלות כלליות

אפשר להירשם לבחינה באנגלית (אמי"ר) ולבחינה פסיכומטרית באותו מועד?

אפשר להירשם לשתי הבחינות באותו מועד, אך מכיוון שהשיבוץ לכל בחינה נעשה באופן בלתי-תלוי בשיבוץ לבחינות אחרות, ייתכן שתזומנו לשתי הבחינות באותה שעה ובפועל תוכלו להיבחן רק באחת מהן. ייתכן, כמובן, שתזומנו לשני ימים נפרדים, אך לצערנו איננו יכולים להתחייב לכך.

האם האוניברסיטה תדע שנבחנתי בתנאים מותאמים?

ייתכן. המרכז הארצי לבחינות אינו יוזם דיווח על מידע זה, אך מוסדות הלימוד יכולים לבקש לדעת אם הבחינה נעשתה בתנאים רגילים או מותאמים. בכל מקרה, אם המוסדות מבקשים מידע זה, הוא ניתן להם ללא פירוט של סוג הלקות שבגללה ניתנו התנאים.

על איזה קורס הכנה אתם ממליצים לנבחנים בעלי לקויות למידה או בעיות קשב וריכוז?

מכוני ההכנה הם גופים עצמאיים ואין להם כל קשר למרכז הארצי לבחינות, ולפיכך איננו ממליצים על מכון כלשהו. אנו מזמינים אתכם להסתייע בחומרי ההכנה לבחינה שלנו, המופיעים באתר המרכז הארצי לבחינות.